Higiena W Przemyśle: Specjalistyczne Czyściwa Przemysłowe

Poziom higieny podczas produkcji może przesądzić o końcowej jakości produktu. Jakich produktów używać, żeby zachować czystość całego procesu technologicznego?

Tradycyjnie w zakładach przemysłowych do sprzątania używa się różnego rodzaju tkanych ścierek i specjalistycznych środków sprzątających.

Jednak nowoczesny przemysł ma trochę inne wymagania i dziś coraz częściej tkaniny techniczne zastępowane są czyściwami przemysłowymi (nonwoven industrial towels, lub industrial wipes).

Czym są czyściwa przemysłowe?

Definicja Czyściw Przemysłowych

Czyściwa Przemysłowa (Nonwoven Industrial Towels) to takie jednorazowe ręczniki kuchenne z włókniny, tylko zaprojektowane od podszewki do potrzeb pracy przemysłowej.

To oznacza różne rodzaje czyściw, które powstały aby umożliwić pracownikom przemysłowym eliminowanie trudnych zanieczyszczeń przemysłowych w wygodny sposób.

Włókninowe materiały definiuje się jako struktury w postaci arkusza bądź sieci, które są efektem łączenia włókien mechanicznie, termalnie lub chemicznie.

Oznacza to, że włókniny nie są tkane tak jak tekstylia, gdzie wyroby powstają z przerobionych na przędzę surowców włókienniczych roślinnych, zwierzęcych lub chemicznych.

Produkcja włóknin często wykorzystuje materiały z recyklingu i dodatki na bazie oleju.

Włókniny znalazły zastosowanie przede wszystkim w jednorazowych produktach czyszczących.

Czysciwa wlokninowe nadaja sie do kazdego przemyslu

W miejscach gdzie higiena jest kluczowym priorytetem, jak szpitale czy nowoczesne laboratoria, włókninowe produkty czyszczące jednorazowego zastosowania dominują już od dawna.

Rynek włókninowy w Europie wyprodukował 2,328,523 ton włókniny w 2015 roku(1).

Co więcej, ten rynek stale rośnie, ponieważ zapotrzebowanie na włókninowe produkty jest coraz większe.

Rodzaje czyściw przemysłowych

Rodzaje włókninowych czyściw przemysłowych zależą bezpośrednio od obecnych możliwości obróbki technologicznej włóknin.

Obecne możliwości pozwalają producentom czyściw przemysłowych tworzyć produkty, które są perfekcyjnie dopasowane do różnych rodzajów zanieczyszczeń przemysłowych.

Mogą być zaprojektowane też tak, aby zachować wygląd, teksturę i wytrzymałość tkanych materiałów.

Dzięki temu włókninowe czyściwa przemysłowe bardzo różne właściwości:

 • Chłonność
 • Odpychanie cieczy
 • Długa żywotność
 • Sprężystość
 • Miękkość
 • Ognioodporność
 • Zmywalność
 • Izolacja cieplna
 • Izolacja akustyczna
 • Izolacja bakteryjna
 • Filtracja
 • Sterylność

Można dobrać takie czyściwa, które idealnie eliminować będą różne rodzaje zanieczyszczeń obecne w danym zakładzie przemysłowym - inne dla stanowisk pracy, gdzie rozlewa się dużo oleju, inne tam, gdzie wszystko brudzi się farbą, jeszcze inne na stanowiskach, które wymagają antybakteryjnej ochrony, bądź generują ryzyko zapalenia się materiału.

Podsumowanie

Patrząc na globalne rynki, włókniny wyprzedzają tekstylia, ponieważ są łatwiejsze w produkcji i pozwalają na wyprodukowanie materiału o dowolnych właściwościach, do wszelkich możliwych zastosowań.

To sprawia, że w zakładach przemysłowych produkty włókninowe też są znacznie bardziej użyteczne niż tekstylia.

Koniec końców, jeśli stanowiska pracy w zakładzie produkcyjnym generują duże ilości zanieczyszczeń, które trudno wyeliminować - na pewno warto zainteresować się czyściwem przemysłowym.

Sprawdź ofertę Tethys dla firm produkcyjnych i zakładów przemysłowych:

Źródła: